Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (31)
- (7)
- (89)
- (26)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (9)
- (58)
- (43)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (61)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (3)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (110)
- (1)
- (44)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (41)
- (59)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (218)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (303)
- (13)
- (14)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes, Needle: N
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manual microliter syringes with cemented needles.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Manual Microliter Syringes |
| Connection Type | Cemented |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Restek™ 1000 Series Manual Gas Tight Syringes (Hamilton)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes: Needle: LTN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle: RN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Restek™ Gas-Tight SGE Syringes with PTFE Tip
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Product Type | SGE PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| For Use With (Application) | For gases or liquids, for maximum inertness |
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes: Needle: N
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with cemented needles or removable needles.
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Rheodyne and Valco Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Rheodyne and Valco Valves.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | Hamilton Gas-Tight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1800 Series Gastight™ Removable-Needle Syringes
Reinforced plunger version of the 1700 series syringes is ideal for dispensing volumes from 1 μL up to 500 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Dispensing volumes from 1μL up to 500μL |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle Sold Separately
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Needle Point Style | No Slots |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Gas-Tight PTFE-Tipped Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 1701 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
Restek™ Presents SGE Standard Microliter Volume Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with cemented needles or removable needles.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 mm |
| Product Type | SGE Manual Microliter Syringe |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | 2 |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.9 in. |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ 700 Series Cemented Needle Syringes
This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 up to 500μL.
| Connection Type | Cemented |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass,Stainless Steel |
Hamilton™ Microliter™ and Gastight™ Waters U6K HPLC Injection Valve Syringes
Designed for use in Waters U6K HPLC injection valves.
| Length (Metric) | 5 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Waters U6 K HPLC Injection Valves |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | 3 |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, FDA |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Needle Gauge | 25s G |
| Connection Type | Fixed |
|---|